Kredyt samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Na rynku jest wiele dostępnych kredytów samochodowych, klient może skorzystać zarówno z oferty standardowego banku, jak i banku samochodowego, który posiadają niektóre marki. W każdym jednak przypadku należy zwrócić uwagę na koszty kredytu, które banki rozkładają na różne elementy.

Oprocentowanie kredytu samochodowego.

Oprocentowanie kredytu zależy od tego, czy przedmiotem zakupu będzie samochód nowy czy używany. Jeśli planujemy kupić auto używane to istotny będzie tutaj jego wiek. Zazwyczaj jest tak, że im starszy pojazd, tym oprocentowanie wyższe. Zazwyczaj kredyty na samochody nowe prosto z salonu albo maksymalnie 2-3 letnie mają niższe oprocentowanie. Banki często wymagają od kredytobiorcy wkładu własnego. Korzystniejsze warunki kredytowe otrzyma więc klient, który będzie mógł wnieść swój wkład własny w znacznej wysokości.

Prowizja za przyznanie kredytu.

Wśród opłat dodatkowych w kredycie samochodowym znajduje się też prowizja za przyznanie kredytu. W tej kwestii warto z bankiem podjąć negocjację, ponieważ klienci którzy już są związani z danym bankiem (mają w nim konto osobiste albo inny kredyt) mają duże szansę na zmniejszenie prowizji.

Ustawa o kredycie konsumenckim a kredyt samochodowy.

Zaciągając kredyt samochodowy na kwotę niższą niż 80 000,00 zł kredytobiorca podlega ustawie o kredycie konsumenckim. Jest to o tyle ważne, że bank udzielając takiego kredytu musi podać wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Jest to całkowity koszt kredytu wraz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, gdyż królujące w reklamach oprocentowanie nominalne nie uwzględnia prowizji i innych opłat. Znajomość RRSO daje nam dokładne informacje o tym, ile faktycznie za kredyt musimy zapłacić. Kolejnym istotnym przywilejem dla kredytobiorcy jest tutaj możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 10 dni od momentu jej podpisania. Jest to więc czas na ostateczne przemyślenie decyzji i ewentualna rezygnacja z kredytu, gdy nie jesteśmy czegoś pewni.

Bank tradycyjny czy samochodowy?

Każdy wie jak działają banki tradycyjne. Aby uzyskać kredyt trzeba załatwić wiele formalności, a wszelkie opłaty związane z kredytem są stosunkowo wysokie. Alternatywą dla banku tradycyjnego są więc banki samochodowe, które pożyczają pieniądze na zakup marki z którą są związane. Takie banki mają swoich przedstawicieli w salonach samochodowych, tak więc wszystkie formalności związane zarówno z zakupem jak i kredytowaniem samochodu załatwimy w jednym miejscu. Banki samochodowe zazwyczaj oferują też znacznie niższe oprocentowanie kredytu niż banki tradycyjne, poza tym często też oferują bardzo atrakcyjne promocje. Bank samochodowy, podobnie jak bank standardowy zabezpiecza się poprzez cesję polisy autocasco, natomiast nie zabiera do depozytu karty pojazdu. Korzystając z procedury uproszczonej w banku samochodowym, jest duża szansa, że już tego samego dnia wyjedziemy z salonu nowym samochodem.

marzena

Nowe komentarze

Szukaj

Archiwum