Charakterystyka kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy to najbardziej typowy przykład kredytu celowego, oznacza to że można go wziąć tylko na zakup samochodu co jest przeciwieństwem kredytu gotówkowego, który jest kredytem konsumpcyjnym co oznacza że możemy przeznaczyć pieniądze z niego pozyskane na dowolny cel konsumpcyjny.

W stosunku do innych produktów finansowych mających na celu pomoc w finansowaniu zakupów kredyty samochodowe są stosunkowo nisko oprocentowane jednak jest to okupione wieloma cechami negatywnymi, do których z jednej strony należy duża ilość formalności i biurokracji gdzie trzeba dostarczyć bardzo dużą ilość dokumentów. Czas jaki jest potrzebny na uzyskanie pieniędzy z kredytu samochodowego jest adekwatny do ilości dokumentów jakie trzeba dostarczyć co jest kolejnym przeciwieństwem do kredytów gotówkowych i pożyczek, które łatwo jest otrzymać ale za to są niezwykle kosztowne. Inną dość negatywną cechą kredytów samochodowych jest konieczność zabezpieczenia. Banki w tym przypadku zabezpieczają się co najmniej na dwa sposoby. Pierwszym jest wpis do dowodu rejestracyjnego pojazdu przez co bank staje się współwłaścicielem pojazdu, co bezpośrednio skutkuje brakiem możliwości sprzedaży samochodu bez wiedzy i zgody banku. Drugim zabezpieczeniem ze strony banku jest konieczność ubezpieczenia AC, gdzie jeśli samochód ulegnie zniszczeniu lub kradzieży pieniądze z ubezpieczenia trafią do banku.

Nowy samochód jest powszechną oznaką wysokiego statusu posiadacza, dlatego też w wielu przypadkach cieszą się one dużym zainteresowaniem. Banki kierują swoją ofertę kredytów samochodowych przede wszystkim do ludzi stosunkowo dobrze zarabiających, którzy wprawdzie w danym momencie nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego samochodu jednak są w stanie spłacić taki kredyt w sensownym czasie bez zbytniego uszczerbku na poziomie życia.

Jako że nowe samochody są przykładem dóbr luksusowych to w przypadku kredytów samochodowych można zaobserwować mocniejszą zależność od cyklu koniunkturalnego. W czasach kryzysu kiedy przyszłe zatrudnienie jest mniej pewne niż w okresach wzrostu zaobserwujemy znaczniejszy spadek zapotrzebowania na kredyty samochodowe niż na jakiekolwiek inne kredyty, ponieważ samochód to wydatek który nie jest potrzebny do życia szczególnie kiedy rynek aż ugina się od wszechobecnych ofert samochodów używanych, gdzie ceny zaczynają się od wielkości miesięcznych wynagrodzeń. Za to wraz ze wzrostem dynamiki PKB zapewne bardziej niż na inne kredyty wzrośnie zapotrzebowanie na kredyty samochodowe.

marzena

Nowe komentarze

Szukaj

Archiwum