Czy firmy pożyczkowe to wartościowy element rynku finansowego?

Firmy pożyczkowe to bardzo ciekawy element rynku finansowego, ponieważ stanowi efektywny bufor dla kredytobiorców (klientów) odrzucanych przez bankowość detaliczną. Rynek pożyczkowy obsługuje zobowiązania na kilka miliardów złotych rocznie, zobacz ich najlepsze oferty na PortalBankowy.info. Ponad 6 mld w granicach 2016/2017 roku ze stałym potencjałem wzrostu. Nie jest to oczywiście suma porównywalna do banków detalicznych, ale jednak dalej godna uwagi pod względem zagospodarowania.

W rynek firm pożyczkowych celuje najbardziej ustawa antylichwiarska (potoczne nazewnictwo dla aktów prawnych odnoszących się do udzielania pożyczek konsumpcyjnych). Główna cecha krajowego sektora pożyczek konsumpcyjnych, krótkoterminowych to spore rozdrobnienie i dominacja zaledwie kilku podmiotów, głównie powiązanych z kapitałem zagranicznym. Wszystkie firmy pożyczkowe rejestrują się w bazie prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, co w znaczący sposób ułatwia sprawdzenie wiarygodności podmiotu.

Firmy pożyczkowe zarabiają przede wszystkim na kosztach pozaodsetkowych, a te regularnie się ogranicza. Niedawno wysunięto propozycje, które zagrażają w ogóle funkcjonowaniu chwilówek, a to jednak bardzo dobra alternatywa dla osób zarabiających niewiele. Niektóre gospodarstwa domowe zarabiają mało, a jednocześnie nie łapią się do żadnych programów socjalnych. Popyt na konsumpcję natomiast występuje, a parabanki to doskonałe uzupełnienie. Firmy pożyczkowe kierują się z ofertą do kredytobiorców średnio zarabiających, ale muszą jednocześnie spełniać założenia ustawy o kredycie konsumenckim i ustawiać umowy zgodnie z prawem cywilnym. Banki natomiast nie posiadają takiej elastyczności przy obsłudze kredytów gotówkowych, ponieważ bazują na prawie bankowym i konkretnych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Rzecznik Finansowy monitorują problemy występujące w firmach pożyczkowych. To głównie refinansowanie pożyczek krótkoterminowych, naliczanie nietypowych opłat w zależności od terminu spłaty zobowiązania, składanie obietnic bez pokrycia dotyczących omijania sprawdzania bazy w Biurze Informacji Kredytowej. Ogólnie jednak rynek pożyczek krótkoterminowych to solidna przeciwwaga dla kredytów gotówkowych spotykanych w bankach detalicznych.

marzena

Nowe komentarze

Szukaj

Archiwum