Charakterystyka kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy to najbardziej typowy przykład kredytu celowego, oznacza to że można go wziąć tylko na zakup samochodu co jest przeciwieństwem kredytu gotówkowego, który jest kredytem konsumpcyjnym co oznacza że możemy przeznaczyć pieniądze z niego pozyskane na dowolny cel konsumpcyjny.

W stosunku do innych produktów finansowych mających na celu pomoc w finansowaniu zakupów kredyty samochodowe są stosunkowo nisko oprocentowane jednak jest to okupione wieloma cechami negatywnymi, do których z jednej strony należy duża ilość formalności i biurokracji gdzie trzeba dostarczyć bardzo dużą ilość dokumentów. Czas jaki jest potrzebny na uzyskanie pieniędzy z kredytu samochodowego jest adekwatny do ilości dokumentów jakie trzeba dostarczyć co jest kolejnym przeciwieństwem do kredytów gotówkowych i pożyczek, które łatwo jest otrzymać ale za to są niezwykle kosztowne. Inną dość negatywną cechą kredytów samochodowych jest konieczność zabezpieczenia. Banki w tym przypadku zabezpieczają się co najmniej na dwa sposoby. Pierwszym jest wpis do dowodu rejestracyjnego pojazdu przez co bank staje się współwłaścicielem pojazdu, co bezpośrednio skutkuje brakiem możliwości sprzedaży samochodu bez wiedzy i zgody banku. Drugim zabezpieczeniem ze strony banku jest konieczność ubezpieczenia AC, gdzie jeśli samochód ulegnie zniszczeniu lub kradzieży pieniądze z ubezpieczenia trafią do banku.

marzena

Czy firmy pożyczkowe to wartościowy element rynku finansowego?

Firmy pożyczkowe to bardzo ciekawy element rynku finansowego, ponieważ stanowi efektywny bufor dla kredytobiorców (klientów) odrzucanych przez bankowość detaliczną. Rynek pożyczkowy obsługuje zobowiązania na kilka miliardów złotych rocznie, zobacz ich najlepsze oferty na PortalBankowy.info. Ponad 6 mld w granicach 2016/2017 roku ze stałym potencjałem wzrostu. Nie jest to oczywiście suma porównywalna do banków detalicznych, ale jednak dalej godna uwagi pod względem zagospodarowania.

marzena

Nowe komentarze

Szukaj

Archiwum